Co je to snag golf?

Co je to snag golf?
Co je to snag golf?

Je to ucelený výukový systém, který hravou formou učí základy golfu. Systém hry je golfu velmi podobný, ale nehraje se na vzdálenost, ale na přesnost. Cílem hry je trefit terč. Hráči se tedy učí nepoužívat sílu, ale odhad vzdálenosti a rychlosti švihu.

SNAG Golf není nic… SNAG je samostatná hra a pohybová aktivita, která připomíná golf. SNAG je vlastně soubor herních a výukových pomůcek, včetně vlastní metodiky.

Zeptali jsme se Jana Pištěka – předsedy výboru Czech SNAG Association, co to vlastně Snag je.

Na jakém principu funguje?

Je to ucelený výukový systém, který hravou formou učí základy golfu. Systém hry je golfu velmi podobný, ale nehraje se na vzdálenost, ale na přesnost. Cílem hry je trefit terč. Hráči se tedy učí nepoužívat sílu, ale odhad vzdálenosti a rychlosti švihu.

Jinak princip je vlastně stejný. Učíte se správný postoj, švih, různé údery, jenom nehrajete na jamku, ale na terč. Vzdálenosti jsou samozřejmě mnohem kratší.

Hlavním mottem je ale zábava, hra. Vše je barevné, veselé, hlavním cílem je se pobavit a hru si užít. A jako přidružený efekt se naučíte základy golfu.

Jak se hraje, a kdo ho může hrát?

Hraje se s holí a míčem, z pomůcek, které SNAG obsahuje, si postavíte třeba venkovní 9ti jamkové hřiště, nebo výukovou akademii v tělocvičně. Hrát může v podstatě kdokoli, kdo udrží v ruce SNAGovou hůl.

Děti od tří let, až po seniory do 99. Hrát může skupinka dětí, nebo třeba celá školní třída, anebo rodinná skupina poskládaná ze členů všech věkových kategorií, rozdíl je pouze ve velikosti hole, kterou hrají.

Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Výhoda SNAGu je v jeho širokém použití a v nezávislosti. SNAG je vlastně soubor herních a výukových pomůcek, který můžete použít v zimě i v létě, venku i uvnitř, nepotřebujete žádnou velkou sportovní kondici a nejste omezen věkem ani vzrůstem.

SNAG má hole pěti velikostí, čili vyberou si všichni. Další výhoda je v jeho provedení. Hole jsou z plastu, míče podobné tenisákům, terče textilní se suchými zipy, takže nehrozí žádné velké nebezpečí zranění hráče nebo materiální škody, když míčem něco nebo někoho trefíte.

Snag golf se bude vyučovat i na školách, na jakých a v rámci tělesné výchovy?

SNAG se už na některých školách učí, a v budoucnosti jich, doufám, bude mnohem víc. SNAG je možné učit na základce i na střední škole, ale taky v mateřince, zvláště u předškolních dětí. Tam zrovna je použití velmi vhodné, protože předškoláci ve školkách mnoho pohybových aktivit na výběr nemají. V podstatě je možné zavést výuku SNAGu i na školu vysokou, například při studiu budoucích učitelů- tělocvikářů. A SNAG je také skvělá fyzioterapeutická pomůcka, čili je vhodná i do škol pro hendikepované děti.

Aktuálně se na základních školách SNAG většinou učí formou odpoledních kroužků. Ale už je i několik škol, kde SNAG přibrali i do hodin tělocviku.

Jaké byly největší překážky dostat Snag golf do škol?

Asi nejsložitější je porazit předsudky a nedůvěru lidí vůči čemukoli, co se týká nebo je podobné golfu. Ale SNAG je samostatná pohybová aktivita a je třeba ji před veřejností, i tou školskou, prezentovat. A tak jsme se vydali do škol SNAG ukázat. Samozřejmě důležité je přesvědčit vedení a zřizovatele škol, proč ukázat dětem něco nového. To je rozhodně běh na dlouhou trať

Jak ses dostal ke Snagu?

Před skoro pěti lety v rámci našich obchodních aktivit. Přivezli jsme prvních pár kousků vybavení a přemýšleli, jak celou myšlenku hravé výuky uchopit. Jakmile jsme princip SNAGu pochopili a naučili se se s ním zacházet, přišlo nadšení a velké plány.

Co má Snag společného s golfem jako takovým?

Samotný princip hry. Jen to provedení je jiné. Bavíte se a při tom se učíte základy golfového švihu a pravidla golfové hry. Je to golf, ale není to golf… SNAG je především skvělý nástroj pro získání zájmu lidí, kteří golf nikdy nehráli.

Jaká je historie Snagu?

SNAG se zrodil v USA před zhruba 12-15 lety. Tam se tři pánové hluboce zamysleli, jak zjednodušit začátečníkům první kroky ke golfu. Vymysleli soubor holí a herních pomůcek, který zábavnou a názornou formou lidi naučil trefit míč a dostat ho tam, kam potřebují. A systém se ujal, nejprve se šířil po celých Spojených státech a pak i do V. Británie a dál po Evropě a do světa.

Se SNAGem se učí už i v Africe a v Latinské Americe, obrovský boom SNAG prožívá v Asii, v Číně a v Japonsku. Na metodice výuky se podíleli jak profesionální trenéři z USA, tak evropská PGA. Mimochodem patronem SNAGu je Jack Nicklaus.

Proč bys ho ty osobně doporučil?

Protože SNAG je prima hra, protože je při něm velká zábava. Zahrají si školní děti i celé rodiny, protože se dá hrát doma na zahrádce i ve sportovní hale. A protože je to něco nového, bez předsudků a bez limitů. Nezáleží, jestli je člověk tlustý nebo tenký, jestli je sportovec nebo nešika, zahrát si může opravdu každý.

Kde se hraje, a co je k tomu potřeba?

Jak jsem říkal, hrát se dá skoro všude, kde je kousek posekané trávy nebo plocha hřiště či tělocvičny. V podstatě hrát můžete i doma v obýváku, když je tam dost místa. Akorát si zvolíte rozsah svého stanoviště a vhodný terč. SNAG je použitelný do parku, na travnaté hřiště, na školní pozemek, nebo do vnitřních prostor – tělocvičen, sportovních sálů. Ale hráli jsme už i v kulturním domě… J

Základní stanoviště obsahuje kroužek s odpalištěm, hůl, míč a terč. Podle plochy, kterou máte k dispozici, a typu hry zvolíte druh terče a délku doletu míče. Na malé zahradě může hrát hráč sám, anebo v malé skupince s rodinou, ve sportovní hale si zahraje taky třeba 90 lidí najednou. Záleží jen na rozestavení plochy a využití herních či výukových prvků, které SNAG obsahuje.

Se školními dětmi hrajeme i turnaje, buď na námi sestaveném hřišti se score kartou, anebo dáme zadání a družstva si postaví hřiště vlastní u sebe na domovské půdě. Hraje se on-line a výsledky se porovnávají veřejně na webu. Je skvělé pozorovat, jak hráči staví hřiště zodpovědně a hrají s nadšením, do turnaje se zapojují učitelé i rodiče, je to prostě týmová práce. Ze všech takových akcí máme také krásnou fotodokumentaci a videa.

Pomáhá trénink Snagu vylepšit i golfový švih?

Určitě. Začátečníkům, kterým se s regulérní golfovou holí nedaří trefit míč, ale i pokročilejším hráčům, kteří využijí pomůcky na výuku švihu. To není nic nového, někteří golfoví trenéři používají naše výukové pomůcky dost běžně. Já bych to docela postavil i obráceně.

Hráč, který začne se SNAGem, kde daleko snadněji trefí míč a naučí se základy, má pak ve švihu mnohem větší jistotu a golf se učí rychleji a snáz.

(článek "Co je to Snag golf?" převzat z http://www.golf.cz/novinky/je-snag-golf/ dne 10.10.2016)

Newsletter

* E-mail: